FAQ – Tokarka CNC a frezarka CNC – czym różnią się od siebie?

Czy frezarka CNC i tokarka CNC to jest to samo urządzenie czy jednak jest między nimi jakaś różnica? Czy toczenie CNC i frezowanie CNC to synonimy?


Prawdopodobnie każdy specjalista związany z branżą CNC spotkał się kiedyś z tymi lub podobnymi pytaniami. Często zadają je kandydaci na naszych kursantów. Poszukajmy zatem odpowiedzi.


Zarówno frezarka CNC jak i tokarka CNC należą do grupy urządzeń zwanych obrabiarkami sterowanymi numerycznie. Mają jednak nieco inne przeznaczenie.

Podstawową różnicą między toczeniem a frezowaniem (niezależnie czy manualnym czy CNC) jest to, że w procesie frezowania obraca się narzędzie skrawające, a w procesie toczenia w ruchu obrotowym pozostaje materiał obrabiany. Różnica ta determinuje wybór jednej z powyższych obróbek w zależności od rodzaju wytwarzanego detalu.

Na frezarce CNC obrabia się głównie elementy o zarysie graniastosłupów, czyli powierzchni, które nie są bryłami obrotowymi. Natomiast na tokarce CNC obrabia się głównie powierzchnie o kształcie brył obrotowych np. stożków lub walców.


Wniosek nasuwa się sam: oba rodzaje maszyn zostały stworzone w innych celach. Czasem dobry specjalista może uzyskać podobny efekt finalny obróbki CNC danego detalu przy pomocy obu typów obrabiarek.


W naszej firmie wykonujemy zarówno usługi obróbki CNC na tokarce CNC jak i na frezarce CNC.

Kliknij tutaj i zobacz, jakimi urządzeniami CNC dysponujemy.

Kursy CNC organizowane przez NovoTEC – kliknij i dowiedz się więcej.Nasza siedziba: Wrocław ( woj. dolnośląskie), ul. Muchoborska 18

Social media

 

facebook  twitter  youtube