Mity CNC

Novotec wrocław - kursy cnc i obróbka cnc oraz obróbka skrawaniem to nasze specjalności Na zdj. prace inżynierskieSpecjalnie dla Państwa przygotowaliśmy kilka często pojawiających się mitów dotyczących CNC. Zagadnienia omawiamy z naszego punktu widzenia. Jeśli ktoś z Państwa będzie miał inne zdanie na dany temat, serdecznie zapraszamy do dyskusji na nasze social media!

MIT: Obrabiarki CNC działają automatycznie

Zdecydowanie zaprzeczamy temu mitowi. Obsługa obrabiarek CNC wymaga znacznie więcej wiedzy i umiejętności, niż wciśnięcie jednego guzika. Obrabiarki CNC tylko wykonują zadania, które wcześniej przygotowali dla nich programiści i operatorzy CNC.


MIT: Obrabiarki CNC są bardzo proste w obsłudze

Kolejny mit, który należy wyjaśnić. Co prawda dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu większość osób chętnych, by podjąć pracę w zawodzie operatora CNC, nie ma większego kłopotu z obsługą obrabiarek, ale jednak podstawowa umiejętność obsługi obrabiarki to nie wszystko. Wykonywanie czasem nawet nieskomplikowanych detali opiera się bowiem nie tylko na samej obsłudze obrabiarki, ale też na wiedzy i doświadczeniu operatora  CNC choćby w zakresie materiałoznawstwa, organizowania przestrzeni roboczej czy monitorowania procesu produkcyjnego, a co najważniejsze umiejętności doboru właściwych parametrów i narzędzi skrawających.

MIT: Usługi CNC są zawsze drogie

Jeden z często powtarzanych mitów to stwierdzenie, że usługi CNC są zawsze drogie. W rzeczywistości tylko bardzo unikalne, jednostkowe, prototypowe części mają wyższą cenę. Cena ta spada znacząco, kiedy element jest produkowany później w większej ilości. Automatyzacja procesu obróbki CNC sprawia, że przy produkcjach seryjnych, wytwarzanie elementów przy pomocy technologii CNC jest jedną z najbardziej opłacalnych opcji. Warto nadmienić, że pomimo masowości produkcji CNC, każdy finalnie otrzymany element charakteryzuje się wysoką jakością wykonania.

MIT: Programowanie G-Code nie jest już stosowane

Mimo że obecnie szeroko stosowane jest programowanie CAM, to skuteczność G-code sama w sobie się nie zmieniła i wciąż może być efektywnie wykorzystywane przez doświadczonych w tym zakresie pracowników.

MIT: Żeby zostać programistą CNC nie trzeba znać się dobrze na obsłudze komputera

Teoretycznie można zostać programistą CNC, nie znając się dobrze na obsłudze komputera. Bardzo teoretycznie. W praktyce programiści CNC oprócz pulpitu obrabiarki do programowania wykorzystują oprogramowanie CAM zainstalowane na komputerze, dlatego muszą dobrze radzić sobie z jego obsługą.

MIT: Przy pomocy obróbki CNC możemy uzyskać bardzo ograniczone formy detali

Jeden ze starych mitów mówi o tym, że przy pomocy obrabiarek CNC można zrealizować tylko bardzo ograniczone projekty. Jest to oczywiście nieprawda. Obecnie dysponujemy nowoczesnymi technologiami obróbki CNC i wieloosiowymi centrami obróbczymi. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać nawet bardzo skomplikowane kształty elementów i złożone konstrukcje przy użyciu takich procesów jak: frezowanie CNC czy toczenie CNC.

MIT: Na wykonanie identycznego zlecenia zawsze potrzeba tej samej ilości czasu
Novotec wrocław - kursy cnc i obróbka cnc oraz obróbka skrawaniem to nasze specjalności Na zdj. prace inżynierskie
Kolejny mit CNC, który należy obalić. Wydawać by się mogło, że w powyższym stwierdzeniu jest sporo logiki. Mamy wykonać identyczny detal przy użyciu tej samej maszyny na tym samym materiale. Nieprawdą jest jednak, że za każdym razem zajmie to tyle samo czasu. Długość trwania obróbki poszczególnych elementów może różnić się w zależności od wiedzy i doświadczenia operatora maszyny CNC, ale przede wszystkim od programu wygenerowanego przez programistę CNC na potrzebę obróbki detalu. Optymalnie napisany program oraz dobór efektywnych narzędzi skrawających może znacznie skrócić realizację zlecenia.

MIT: Produkcja CNC jest czasochłonna

Tym razem nieporozumienie wynika z faktu, że wiele osób uważa, iż produkcja CNC pochłania dużo czasu. Często to nie sama produkcja wydłuża czas realizacji zlecenia, ale na przykład przygotowanie projektu i programu lub oczekiwanie na pomiary bądź dostawę surowców do obróbki. Natomiast jeżeli dysponujemy projektem i materiałem do obróbki, przy użyciu obrabiarek CNC już w kilka dni jesteśmy w stanie zrealizować sporą produkcję seryjną, ponieważ proces ten w znacznym stopniu eliminuje ograniczenia wynikające z manualnej obsługi urządzeń. Wykorzystanie obrabiarek CNC jest jedną z najefektywniejszych możliwości wyprodukowania dużej, ściśle określonej liczby detali w krótkim przedziale czasu.

MIT: Identyczne elementy można bez problemu powielać w nieskończoność

Obrabiarki CNC umożliwiają wykonywanie dużych serii identycznych elementów np. z metalu czy tworzyw sztucznych. Nie znaczy to jednak, że produkcja zawsze przebiega bez trudności. Do wystąpienia tych ostatnich czasem wystarczy zmiana jednego czynnika, choćby parametrów materiału do obróbki (nawet jeśli jest to ten sam surowiec). Przy wykonywaniu dużych serii elementów nie bez znaczenia są też umiejętności operatora CNC. Dlatego w NovoTEC zawsze przywiązujemy uwagę do dużego doświadczenia naszych pracowników. W efekcie produkowane przez nas elementy są wykonywane w najkrótszym możliwym czasie i w najlepszej jakości.

MIT: Każdy może obsługiwać obrabiarkę CNC

Niektórzy uważają, że maszyny CNC są tak łatwe w obsłudze, że każdy może je obsługiwać, nawet jeśli nie posiada specjalnych umiejętności czy długiego doświadczenia. Naszym zdaniem odbycie odpowiedniego kursu operatora CNC lub operatora – programisty CNC jest konieczne, żeby z obsługą maszyn CNC nawet w trakcie wykonywania nieskomplikowanych (*lub mało skomplikowanych) zleceń radzić sobie efektywnie, a przede wszystkim z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

 

 

Nasza siedziba: ul. Muchoborska 18 / Wrocław / woj. dolnośląskie

 

Social media

 

facebook  twitter  youtube